Jednou z věcí, které trápí v současné době snad každého z nás, jsou stále rostoucí ceny. Tento trend se však netýká pouze věcí denních potřeb, se kterými se většina z nás běžně setkává. Podobné, ne-li horší časy zažívá i trh s nemovitostmi.

Jeho růst začal, pokud si vzpomeneme, ještě před válkou na Ukrajině a před pandemií covidu. Není však samozřejmě pochyb o tom, že tyto faktory jej urychlily. Většina z nás na tento fakt samozřejmě nadává, avšak jen málokdo se zamyslí nad tím, co vedlo k tomu, že cena nemovitosti tak prudce vzrostla. Přitom příčin je hned několik, a právě jejich společné působení vedlo k situaci, ve které se dnes nacházíme.

počítání ceny nemovitostí

V první řadě to byla změna v trendu bydlení. V módě se stalo žít v rodinném domě. To je sice příjemné a rozhodně to má své výhody, avšak je to mnohem náročnější na prostor. A stavební pozemky nejsou neomezené. Pak už zde fungoval základní zákon nabídky a poptávky – čím vzácnější je komodita a čím je žádanější, tím více jsou za ni lidé ochotni zaplatit.

Následně přišla pandemie. Během ní mnoho lidí ztratilo svou práci, nebo se jim alespoň snížil příjem. To samozřejmě znamenalo, že pokud se chtěli přestěhovat, hledali si takové bydlení, které bude finančně co nejméně náročné. A tomu odpovídají klasické panelákové byty. Opět zafungovala nabídka a poptávka a jejich cena prudce vzrostla.

kvalitně vybavený byt

To však není ani zdaleka vše. Během války na Ukrajině svou zemi opustilo velké množství Ukrajinců, z nichž mnozí hledají útočiště právě u nás. Jejich chování se samozřejmě dá pochopit, ovšem je nutné si uvědomit, že tito lidé potřebují také mít kde bydlet, zvláště pokud se u nás hodlají usadit na delší dobu.

Ovšem přísun nových lidí, toužících po bydlení, znamená, že poptávka po nemovitostech najednou prudce vzrostla. To opět prodejcům umožnilo zvednout jejich ceny. Díky tomu jsme se tak dostali do situace, ve které jsme dnes. Bohužel, její řešení není zrovna jednoduché. Vláda má v současné době mnohem vážnější starosti, a tak mají prodejci volnou ruku. A dokud bude na Ukrajině válka, nic se na tom pravděpodobně nezmění.