Vrchol řemeslného zpracování a originalita každého schodiště je bezesporu předností všech samonosných schodišť. Přitom tento nápad zdaleka není výstřelkem nové moderní doby. Pokud chcete získat představu o předchůdcích dnešních samonosných schodišť, stačí navštívit některou z historických budov, které takové schodiště mají.

Jeden z příkladů je barokní církevní obydlí v Plasích na Plzeňsku, které sloužilo původně jako konvent mnichů. Zde v plné kráse najdete dřevěné samonosné schodiště o deseti stupních, které vás vyvede z přízemí do prvního podlaží. Celá konstrukce je tak geniálně udělaná, že máte dojem, že se stupně schodiště vznáší ve vzduchu. A to je dílo, které bylo postaveno začátkem 18. století.

samonosné schodiště

Dřevo zůstává i dnes nejčastěji používaným materiálem pro nášlapné stupně tohoto typu schodišť. Pro realizaci je potřeba použít tvrdé dřevo, které je nesrovnatelně vhodnější pro svoji trvanlivost a odolnost proti opotřebení. Kromě klasických dřev jako je dub nebo buk, se na přání zákazníků stále častěji používají i velice atraktivní tvrdá exotická dřeva. Kromě estetických vlastností je dřevo často používané i pro svůj příjemný a teplý povrch a pro jednoduchou údržbu. Jedinou nevýhodou může být mechanické poškození, a proto je dřevo například ve více frekventovaných prostorách anebo v průmyslových areálech nahrazováno jiným materiálem, například kamenem nebo plechem se speciální bezpečnostní úpravou povrchu. V moderních a architektonicky tvořených objektech je na výrobu nášlapů schodišť občas používáno sklo, které je pro tyto účely použití upraveno, aby bylo dostatečně odolné a neklouzavé.

točité samonosné schodiště

Jednotlivé stupně samonosného schodiště jsou vzájemně propojeny tzv. vynášecími spojovacími prvky, které se v dnešní době nejčastěji dělají z oceli s různou povrchovou úpravou.

Samonosné schodiště se díky své zajímavé a neotřelé formě často stává dominantou interiéru a vnese do prostoru hravost a originální pojetí propojovacího a zároveň zdobného prvku stavby. Takové schodiště vám také pomůže vyřešit propojení prostoru všude tam, kde jsou určitá prostorová omezení a klasické schodiště by se v daném místě nedalo realizovat.