Na obalech moderních LED žárovek E27 Lightpark.cz nebo kompaktních zářivek se můžete dočíst řadu údajů a mezi nimi také barvu chromatičnosti, vyjádřenou buď strohým číslem hodnoty v Kelvinech, anebo výrazy „teplá, neutrální či studená bílá“. Co to vlastně znamená a hlavně jaký je mezi těmito údaji rozdíl?LED reflektor.jpg
Teplé barvy – teplé odstíny jsou všechny barvy na světelném spektru v dlouhých vlnových délkách, tedy počínaje červenou, přes oranžovou až ke žluté. Jsou to hodnoty uváděné jako teplá bílá, v teplotách chromatičnosti přibližně od 2300 do 3800 K. Pro zajímavost – plamen svíčky má teplotu 1800 K a sodíkové výbojky 2500 K. Žárovky v teplé bílé se prodávají v lehce nažloutlém odstínu 2800 K a běžné halogenové automobilové žárovky zhruba 3000 K. Teplé odstíny bílého světla jsou vhodné pro navození intimní atmosféry v ložnicích a obývacích pokojích, nebo jídelních koutech, v restauracích a všude tam, kde lidé odpočívají.
Neutrální bílá – jde o označení světelných zdrojů o teplotách přibližně v rozmezí 4000 – 5000 K. Tato barva je typická pro denní světlo v odpoledních hodinách, zhruba dvě hodiny před západem slunce. Tato svítidla se nejvíce hodí tam, kde je nutná zvýšená pozornost, ale kde zároveň nepůsobí příliš rušivě, tzn. na chodbách a schodištích, v koupelnách, na toaletách, v hotelové recepci, jako centrální svítidla v obytných místnostech a kancelářích, ve společenských sálech a školicích místnostech.mléčná žárovka E27.jpg
Studená bílá – studenou bílou bychom měli nasadit na všechna pracoviště, kde je vyžadována maximální pozornost. Ať už se jedná o psací stoly v domácnosti, v dětských pokojích, v dílnách, kuchyňské linky, anebo pracoviště typu kanceláří a manuálních provozů.
Buďte tedy pozorní při nákupu osvětlovací techniky a nepřehlížejte označení barevné teploty vyzařovaného světla. Je to velmi důležité pro váš pocit pohody vzhledem k tomu, že se jiný barevný odstín hodí k odpočinku a jiný naopak pro práci.