Na začátek je nutné se zmínit o tom, že nikdo nedokáže žít dokonale vyvážený život. Vždy máme nějaké problémy, nerovnováhy. Všechno ale k životu patří a dělá jej krásným. Bez špatného bychom nikdy nedokázali ocenit, jak dobře se máme, taková je lidská přirozenost. Přesto existují základní kameny, čím více jich máme, tím lépe se nám většinou daří:
balonky na přání.jpg
· Rodina
Milující a pečující rodina, chvíle s nimi strávené, jsou nejkrásnější momenty našeho života. Není třeba nic dodávat. I ten, kdo to nezažil, o tom sní. Všichni máme šanci mít milující rodinu – minimálně v dospělém životě, kdy si partnery volíme sami.
· Přátelé
Rodina je skvělá věc, ale občas potřebujeme odhalit svou jinou, možná méně zodpovědnou tvář. Od toho máme mít přátele. I známi, jsou pro život důležití, ale mnohem větší význam mají opravdoví přátelé, kterým můžeme svěřit téměř vše. Včetně věcí z nejtemnějších zákoutí našich duší. Važte si svých přátel a věnujte jim čas.
· Pohyb
Pohyb je jedním z nejlepších zdrojů hormonů štěstí a navíc nás udržuje zdravé – málokdo se špatným zdravím vydrží dlouhodobě spokojený.
· Kvalitní strava
Ve zdravém těle zdravý duch. Čím své tělo krmíme, tím se nám odvděčí, takže prosím, neodbývejme tento aspekt.
· Orientace na přítomnost a pozitivní minulost
siluety skokanů.jpg
Někdy je vhodné si připomenou, čeho lidé nejvíce litují před smrtí . Kromě absence mnoha základních kamenů je to to, že nežili přítomností, že se probírali svými vzpomínkami a bolístkami, na kterých ale už nic nezmění. Nelitujte se přehnaně. Važte si toho, že žijete v zemi se slušným zdravotním i sociálním zabezpečením, v jedné z nejbezpečnějších zemí světa, že máme krásnou přírodu, relativně dobré podnebí a (zatím) dost vody k pití. Radujte se z vůně čerstvého pečiva z pekárny, masa z řeznictví, z nadšeného jekotu dětí. Piště si každý večer deník vděčnosti, kam zapíšete tři pozitivní zážitky daného dne. Mozek se časem naučí je vyhledávat a i vaše minulost, kam občas ve vzpomínkách nahlédnete, bude hezčí.