Nebudeme zde polemizovat o zbytečnosti počítačů na některých místech, to přenecháme jiným. Jenže až se to jednou pokazí, a k tomu dříve či později dojde, bude to obrovský kolaps. Tak obrovský, že nebude fungovat naprosto nic, protože si homo sapiens nacpal počítače naprosto všude a jaksi opomněl pamatovat na zadní kolečka.

PC v monitoru

K takovému menšímu kolapsu může dojít i u vás doma. Když si pořídíte naprosto vše řízené počítačem a ten vám „bouchne“, jste prostě v háji s celou frajeřinkou. Naštěstí to tak ještě nefunguje, ale bude.

Přesto si však můžeme lehce představit, nebo už jsme to zažili, když nám „klekne“ náš počítač. Pokud se na stroji jen hrají hry, vcelku se nic neděje. Ovšem představte si například spisovatele, který na něm píše knihu a samozřejmě si nedělá zálohu. Pokud mu počítač havaruje, přichází a spoustu a spoustu práce a možná i peněz. Nebo inženýr, který si s pomocí svého počítače dělá výkresy pro podnik. A vinou PC o ně přijde. Mimo statisícové škody jej asi v zaměstnání nepochválí.

Když počítač náhle „zhasne“, nastává panika. Co počít, co počít? Běhá nešťastník kolem stroje, chytá se za hlavu a prosí všechny svaté, které zná, o záchranu. Ti na to však nereagují, neb jsou školeni v jiném oboru, a to v tom, jak roznášet slovo svaté. Počítačům moc nerozumí, tedy moc nepomohou. Ale kdo tedy pomůže?

starý počítač

Nu, kdo. Přece PC Beroun ne? Hlavní věc je vztekem do počítače nekopat, nemlátit do něj perlíkem, ani jej nijak dále neničit. Tím se věci neprospěje, ale naopak se to může ještě zhoršit. Postup k možné záchraně je následující.

Vytáhnout přívodní šňůru ze zásuvky a počítač nějak zabalit do měkkého. Sebrat klávesnici i myš a dopravit to vše právě do již zmíněného PC Beroun. Pokud si pamatujete, jakou jste dělali poslední operaci, bude dobře, protože to technikům usnadní práci a tím značně urychlí opravu. Nu a po nějaké době si jen přijdete pro opravený počítač.